Synekdocha, New York / Synecdoche, New York

2. dubna 2009 v 15:08 | *L* |  Febio
U filmů, pod nimiž byl podepsaný jako scenárista, vždy zastínil režiséra. V kůži Johna Malkoviche (1999) nebo Adaptace (2002) jsou filmy Charlieho Kaufmana, přestože v režisérské židli seděl někdo jiný. Bylo jen otázkou času, kdy se Kaufman rozhodne, že nejlepším režisérem pro své scénáře je on sám. Synekdocha, New York je oním zlomem. Jeho rozhodnutí možná urychlily i spory při práci na filmu Milujte svého zabijáka (2002). Protože byl Kaufman svým pánem, nepřekvapí, že zacyklené existenciální drama o životě a díle divadelního režiséra překonává všechno, co dosud napsal. Hranice mezi životem a hrou, odehrávající se v replice New Yorku, i mezi divadelním a skutečným časem se důkladně stírají. Kdo se dokáže neztratit?
Režisér: Charlie Kaufman
Anotace k režisérovi: V roce 1999 jeho jméno figurovalo mezi deseti scenáristy, kteří opravdu stojí za pozornost. To samé platí také o dekádu později jen s dodatkem, že Charlie Kaufman už stojí za pozornost i jako režisér. Absolvent filmu na NYU patří k americkým scenáristickým esům. Už jeho debut V kůži Johna Malkoviche (1999) ukázal, že se v Hollywoodu prosadil nebývalý talent s gustem pro surreálno. Jeho pozici potvrdily filmy Adaptace (2002) a Věčný svit neposkvrněné mysli (2004). Loni režijně debutoval snímkem Synekdocha, New York (2008) podle vlastního scénáře.

Hrají: Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Sadie Goldstein, Tom Noonan, Peter Friedman, Charles Techman, Josh Pais, Daniel London, Michelle Williams, Hope Davis, Jennifer Jason Leigh, Frank Girardeau, Amy Wright
Scénář: Charlie Kaufman
Kamera: Frederick Elmes
Střih: Robert Frazen
Hudba: Jon Brion
Producent: Ray Angelic, William Horberg, Bruce Toll, Charlie Kaufman, Spike Jonze
Distribuce: Bontonfilm
Práva: Bontonfilm
Stát: USA
Rok výroby: 2008
Délka filmu: 124
Původní znění: anglicky, německy
Titulky: české
Oficiální web: http://www.sonyclassics.com/synecdocheny/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama