Typ na Vánoční obměny slavnostní tabule

20. prosince 2010 v 14:46 | *L* |  Receptury
Co takhle pozměnit tradiční menu předkrmem? Pro tvorbu menu obecně platí že dobře sestavené menu má být bohaté, pestré, biologicky hodnotné. Výběr jídel se provádí s ohledem na roční období, vždy je vhodnější použít čerstvé suroviny například ovoce a zeleninu. Podle doby podávání zařazujeme do menu polévku, případně jí vynecháváme podává-li se pokrm večer. Na večerní menu volíme spíše minutkově upravované a lehce stravitelné pokrmy. V menu by se neměly opakovat stejné přílohy, stejné technologické úpravy pokrmů, stejné suroviny. Sladké pokrmy zařazujeme až po slaných. Chuť nápoje musí pokrm doplňovat ne ho přehlušovat. K rybám a pokrmům z bílého masa podáváme přírodní bílá vína. K pokrmům z tmavých mas a vnitřností podáváme přírodní červená vína. K tvrdým sýrům podáváme bílá vína. K měkkým plísňovým a taveným sýrům podáváme červená vína. Pokud budeme sestavovat menu pro větší počet nebo skupinu osob. Měli bychom při tvorbě menu vzít v úvahu i jejich věk, pohlaví eventuálně náboženské vyznání případně dietu či vegetariánství. Vánoční menu je však specifické, protože se řídí hlavně tradičními zvyklostmi.
Pro obohacení vánoční tabule můžete vyrobit hors-d´ouvre varie.
Na talířku bývají 3 - 4 malé předkrmy, dbá se zde hlavně na pestrost. Může to být například rajčátko plněné mozzarellou, paprika se šunkovou pěnou, plněné avokádo, kornoutek z uzeného lososa.
Poslední roky mnoho lidí chodí o Štědrém dnu na oběd do restaurace, aby si pochutnali na šnecích. Můžete si je však připravit i doma a zařadit do menu jako teplý předkrm. Jejich příprava je jednoduchá a poměrně rychlá. Šneci se prodávají v konzervě společně s pytlíčkem vyvařených ulit.
V prvé řadě si musíte připravit bylinkové máslo s česnekem. Poté plníte ulity. Dolů máslovou směs, pak šnečí masíčko a nahoru opět máslovou směs. Dáte do zapékacích misek otvory nahoru, aby máslo nevyteklo a pečete v troubě do růžova. Jako přílohu podáváme opečené toasty z bílého chleba. Šnečí příbor (kleštičky a vidlička) vám nahradí moučníková vidlička. Šnečí maso je jemné a lehce stravitelné. Jako teplý předkrm se obvykle podává 6 kusů šneků, jako hlavní chod 12 kusů. Rybí polévka, která bývá součástí menu je vývar z rybích hlav, ocasů, jiker, mlíčí, cibule a kořenové zeleniny. Někde se přidává do vývaru bílé víno. Zahušťuje se máslovou jíškou. Na přípravu hlavního chodu - domácího bramborového salátu a kapra potřebujeme více času. Doporučuji uvařit si brambory na salát již večer a taktéž zabít, vykuchat a naporcovat kapra. Pokud máte tyto věci připraveny, ostatní je hračka. Moučník jablkový závin jistě nezkazíte použitím kupovaného listového těsta. Z jednoho těsta vyrobíte 2 šišky závinu. Dál už jen potřebujete jablka, strouhanku, ořechy, rozinky a nezapomeňte na skořici. Na míse by nemělo chybět ani vánoční cukroví. Nejlepší výzdoba vánočního stolu je z přírodních materiálů. Větvičky jedle, stříbrného smrku, červené šípky a jmelí. I v tomto případě méně znamená více. Výzdoba by neměla být moc vysoká a přiměřená velikosti stolu. Tabule nejvíce vynikne, sladíte-li nádobí, ubrus a výzdobu v jednom tónu. Použijte maximálně 3 barvy. Zkuste letošní svátky oživit něčím novým, ať již rozšířením jídelníčku, nebo výzdobou stolu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama