Vasomotorický cyklus

13. prosince 2010 v 12:48 | *L* |  orálové útesy...

Vasomotorický cyklus: IMPULS - REAKCE

Tento cyklus tvoří u lidského organismu základ všech tělesných a psychických reakcí. Jeho základním principem je adaptace organismu na základní mechanismy tělesné samoregulace a je řízen, jak centrálním, tak převážně vegetativním nervovým systémem. Vegetativní nervový systém se skládá ze dvou podsystémů: sympatického a parasympatického, jejichž spolupráce hraje v průběhu tohoto cyklu důležitou roli.
Vasomotorický cyklus se sestává u člověka z následujících fází:

1 - Impuls:

alarmující signál je přijat smyslovými orgány a veden dále do limbického (pocitového) a poznávacího (neocortex) systému v mozku, které alarmují další nerovové systémy (vegetativní a periferní) a určí emocionální směr aktivity organismu (např. boj, útěk nebo resignaci).

2 - Předfáze:

v této časově velmi krátké fázi je vegetativní nervový systém v takovém extrémním napětí, že organismus není schopný žádné aktivity.

3 - Napětí a příprava:

organismus se připravuje na jednu ze zvolených aktivit (boj nebo útěk) a sbírá potřebnou energii. Tato fáze je řízena sympatickým nervovým systémem.

4 - Odreagování:

jestliže je nashromážděno dostatečné množství energie, potřebné pro odpovídající aktivitu, dojde k akci a nashromážděná energie se vypotřebuje.

5 - Odbourávání napětí:

v této fázi začne intenzivně pracovat parasympatický nervový systém, příslušný pro odpočinek a napětí organismu začne klesat.

6 - Fáze odpočinku:

v této fázi zpracovává organismus zbytek napětí a zbylá energie se v těle rozděluje. Toxické látky, které se během akce v těle nashromáždily jsou postupně odváděny a zpracovávány. Zde začíná také citové a kognitivní zpracovávání situace.

7 - Fáze obnovy:

zde pracuje převážne parasympatický systém, který dále zpracovává škodlivé látky a pomáhá je vylučovat, zklidňuje ty tělesné orgány, které umošnily aktivní reakci, obnovuje zásobu energie a podporuje psychofyziologickou integraci.
Vasomotorický cyklus je zdravá a normální reakce, která je základem naší vitality a životaschopnosti. Stresová reakce vzniká teprve tehdy, jestliže organismus není schopen všemi fázemi tohoto cyklu v dostatečné míře projít, tzn. zůstane buď ve stálém napětí nebo v nečinnosti.

Tento cyklus impulsu a reakce probíhá v lidském těle na různých úrovních:

  1. ve svalovém systému
  2. v trávicím systému
  3. na dechové úrovni
  4. na emocionální úrovni
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama