Patologie

14. prosince 2012 v 12:56 | *L* |  orálové útesy...

Psychopatologie, základní postoj biodynamiky, léčba, rezistence v terapii

Datování 4. 9. 2008, Eli
Definování patologie pro všeobecnou rovinu je opravdu těžké. - TOTALITA!-
• Obraz bažiny, do níž pomalu zapadám a pokud si toho nevšimnu, je těžké z ní odejít.
Jde spíše o míru spokojenosti v životní situaci. Psychologické aspekty patologie pocházejí:
1 - z raných nenaplněných potřeb versus očekávání - trauma. Pokud je jedna potřeba v raném dětství nenaplněna, celý systém je nastaven na to právě tuto jednu potřebu doplnit a nevyvíjí se ostatní mechanismy potřebné k životaudržitelným funkcím. Zde pak nastupuje v systému seberegulace - s jednoduchými úkony si poradí, se složitějšími pak dochází ke kolizím…
Trigers - spouštěče - fungují pak v takovýchto situacích tak, že sebenepatrnější dotek - a nemusí být ani fyzický - poblíž takového místa spouští v našem životě posttraumatické reakce se symptomy jako je nespavost, bolesti v celém těle, únava, podrážděnost, které mají vliv nejen na nás samotné, ale zejména na naše vztahy. To vše bez celkového obrazu a pro nás leckdy zcela nepochopitelně.
2 - z vnitřního konfliktu ID (chci) * Superego (hranice)
1. - Cokoli, co je příliš složité na to, abychom to do sebe integrovali, abychom to dokázali…
Dochází tedy k oddělené - štěpení - odříznutí - zapouzdření oné neúnosné části nás samých.
Zapouzdří se to v jednom místě, aby tím celý organismus nebyl otráven.
Behaviorální terapie řeší symptomy, ukazatele - ale při takovém přístupu dochází často k rezistenci. Biodynamika má terap. metodu jinou. Nejde tedy do symptomů, ale přímo do události, kterou otevírá a nechává prostor - dovolí organismu tuto situaci dodatečně a s odstupem zpracovat. Toto lze docílit
1- vegetoterapie - zesílit signál
2 - masáž - ztlumit pozadí (hluk, zvuk)
Tato část teorie je pak procvičena tím, že stojíme zády ke zdi, dokud to lze vydržet. Do bolesti - přibližujeme se tedy vnější bolestí k zapouzdřené bolesti ukryté uvnitř.
Cvičení (dvojice) - sezení u zdi v bolesti + dívání se do očí druhému (v mé dvojici je Gabo,jde opravdu do velké bolesti, já se trošku flákám - mám v ten moment dojem, že nepotřebuji dojít až na hranici , na práh bolestivosti - to, co jsem už udělala v životě asi nemusím napodobovat v nějakém cvičení… Takže to nevyužívám v tomto případě moc pro sebe, ale naprosto mě fascinuje jeho nasazení… Rozbor a sdílení ve  dvojici samostatně…
Pak procvičujeme naši schopnost rezonance - Eli říká slovní spojení a my máme po jejich procítění ( pociťovaný smysl vyřčeného) vyjadřovat, jaké k tomu naskakovaly asociace.
Sluneční pláž ( žízeň)   -   šťáva z citronu (pocit radosti konkrétně umístěný v hrdle /krku) Zimní krajina (schoulení - zachovej teplo)    -   gorila ( 3. oko + obrovská ruka + bolest za krkem     -    čistý list papíru (neumím to - žlutá vafle, chuť se zakousnout)
Konstelační práce v trojici (vymodelování a procítění pro nás významného tématu) - Na pomoc si můžeme vzít pohybující se obraz, sousoší? Ukázka s Ivanem - cítí blokádu dynamiky v manželském soužití - výsledkem ukázkové práce je -" žena jde jinam, než jsme se dohodli a ještě mě odstrkuje…"
V mé vlastní práci mám obraz sebe a mnou nabraných kil a pociťuji, že to souvisí s tím, jak se cítím nejistá ve svém současném vztahu - k mému překvapení mě Jana (zástupkyně za  d ů v ě r u) v závěru práce objala a docela si to užívala. Pracovaly jsme ještě se Světlanou venku mezi tělocvičnou a čajovnou. Ona byla zástupně za mého partnera. Viděla jsem ji a vnímala jen to, jak stojí na nakloněné rovině, přitahovaná gravitací pryč, dolů… - nejistota tedy evidentně patří jemu. Abych z ní pro tu chvíli mohla odejít, vystoupaly jsme spolu s důvěrou po schodech nahoru, tam jsem se už trochu volněji nadechla, jakoby ze mě něco spadlo a i cestu dolů ze schodů jsem si s ní dokázala pěkně vychutnat. Pak jsem už dokázala vnímat pro tu chvíli dost bolestnou větu: "Ty chceš být sám…"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama